REHBER_SULTANGAZ_BASLIK_03.jpg
LAZER IŞINLARI HAYAT BAĞIŞLIYOR 11/12/2015

LAZER IŞINLARI HAYAT BAĞIŞLIYOR
goztepe_balklar.jpg

OP. DR. CAFER ABBASOĞLU, AMELİYATSIZ BEL FITIĞI TEDAVİSİNİN MÜMKÜN OLDUĞUNU BEYAN EDİYOR

Bel fıtığı nedir ?

 Bel fıtığı, omurlar arasındaki disk dediğimiz yapının, zorlanma, ağır kaldırma gibi aktiviteler sonrasında etrafındaki liflerin yırtılarak sinir kanalına doğru çıkıntı yapmasıdır.

 

TEŞHİS :

MR ile teşhis kesinleştirilmelidir. Bel fıtığının teşhisinde MR fıtığın hangi derecede ve hangi seviyede olduğunu gösterir.

BELİRTİLERİ :

Bacağa  doğru yayılım gösteren uyuşukluk,ağrı,hissizlik,  bazen  kısmi felç, idrar kaçırma ve büyük abdest çıkaramamadır.

Bel fıtığı sinir köküne baskı yaparak, sinir kökünde iltihap ve ödem meydana getirir. Bacağa vuran ağrı ve uyuşmanın nedeni işte bu sinir kökü iltihabı ve ödemidir.Düşük enerjili lazer tedavisinde özellikle yeşil lazer tedavisinde kısa sürede ameliyatsız bıçaksız ve hastanelerde yatış olmadan bölgedeki ödemi çözerek kaslardaki gevşekliği sağlayarak hastanın şikayetleri büyük ölçüde giderilmektedir..

TEDAVİ :

 Ameliyat gereken bir durum yoksa ilk yapılması gereken sinir kökü hasarı ve fıtığa bağlı ağrının giderilmesidir. Bunun için, ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlarla beraber sinir kökündeki ödemi ve iltihabı giderici ilaç tedavisi uygulanır. 

Akut dönem , bahsettiğimiz tedavilerle geçirildikten sonra bel fıtığına yönelik esas tedavi başlar. Fiziksel tedaviler ve rehabilitasyondur. Fiziksel tedavilerden elektrik, ağrının azaltılmasında; yüzeyel ve derin ısıtıcılar ile lazer, dokuların esnekliğininin tekrar kazanılmasında; traksiyon ise fıtığın geri itilmesinde etkildir. Tedavi edici egzersizler adının verdiğimiz özel egzersizler, fizyoterapistler tarafından her hastaya özel olarak belirlenir. Bu egzersizler, bel çevresi kasları ve bağların yeniden şekillenmesini sağlayarak fıtığın tekrar çıkmasını önleyici etkiye sahiptir.

Sırasıyla bel fıtığında tedavi yöntemleri

          İlaç tedavisi,enjeksiyon tedavileri,   korse,   İstirahat,   belden iğne tedavileri , manuel terapi,  fizik tedavi,  egzersiz,  cerrahi, Düşük Enerjili Lazer Tedavisi

  Hastaların geçmeyen ağrısı ,şikayetleri  uygulanan bütün tedavilere rağmen  devam ediyorsa bizim kliniğimizde  düşük enerjili lazer tedavisi en önemli alternatif tedavilerden biri sayılmaktadır.

Düşük enerjili lazer tedavisinin bel fıtığında etkileri:

 

Bel fıtığı hastalarında  fıtık ve çevresinde kan damarları olmayan ve difüzyon ile beslenen diskin beslenme bozukluğu fıtık ve şikayetlere neden olmaktadır. Düşük enerjili lazer tedavisinde hekim fıtığın derecesine ve bölgesine göre düşük enerjili lazerlerin dalga boylarına ve güçlerini seçerek tedavi uygulamaktadır.Bu tedavide disk çevresinde ana amaç diskte kansızlığa bağlı meydana gelen harabiyet ve dejenerasyonlar çevredeki dokularda kanlanmayı perfüzyonu ve difüzyonu  arttırarak kansız bölgelere kan vererek tedavi etmektedir.Böylelikle hastalıklı olan disk kanlanarak ve canlanarak  fıtıklaşmayı azaltarak hastanın şikayetleri büyük ölçüde yok edilmektedir.Hastaya ameliyatsız ve  konforlu bir yaşam sunulmaktadır..Böylelikle düşük enerjili lazer tedavisi fıtık olan bölgeye uygulandığı zaman seanslar şeklinde fıtığın çevresindeki kanlanmayı ve perfüzyonu arttırdığı için hastanın şikayetleri ve sorunları giderilmektedir.

http://www.rehbersultangazi.com/manset/lazer-isinlari-hayat-bagisliyor_146.html

 

Facebook Yorumları